خلاصه الزامات اخذ ویزای EB-5:

 

    ≈  ۱ میلیون دلار سرمایه گذاری – یا ۵۰۰ هزار دلار در مناطق اشتغال زائی هدف

    ≈  سرمایه ­گذاری باید در یک بنگاه کارآفرینی سودآور آمریکایی انجام شود

    ≈  سرمایه­ گذاری باید موجب ایجاد ۱۰ فرصت شغلی تمام وقت دو ساله در آمریکا شود

 

ویزای EB-5 روشی برای گرفتن کارت اقامت دائمی در ایالات متحده آمریکا است که از طریق سرمایه ­گذاری بدست می­ آید. سرمایه گذاری  EB-5  این امکان را برای افراد خارجی فراهم می­ سازد تا با سرمایه گذاری در بخش­ های کسب و کار آمریکا، صلاحیت گرفتن کارت سبز و مجوز قانونی اقامت در این کشور و در نهایت حق شهروندی را بدست آورند. سرمایه گذاران، به همراه همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود می­توانند کارت سبز و مجوز اقامت و کار در آمریکا را بدست آورند. مجوز ویزای EB-5 از سوی اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا صادر می ­شود. این برنامه با هدف کمک به توسعه سرمایه ­گذاری در آمریکا در سال ۱۹۹۰ توسط کنگره به تصویب رسید.

eb5 (2)

  شرایط مهاجرت از طریق سرمایه گذاری EB-5 :

سرمایه گذاران متقاضی مجوز اقامت باید سرمایه خود را در یک کسب و کار سودآور در آمریکا وارد نمایند. مقدار سرمایه گذاری مورد نیاز با توجه به نوع پروژه سرمایه­ گذاری شما، ۵۰۰٫۰۰۰ (پانصدهزار) و یا ۱۰۰۰٫۰۰۰ (یک میلیون) دلار خواهد بود. اگر شما در TEA(مناطق  اشتغالزائی هدف) سرمایه گذاری نمائید، مبلغ پانصد هزار دلار و اگر در  جای دیگر سرمایه­ گذاری کنید باید یک میلیون دلار به این موضوع اختصاص دهید. ایجاد حداقل ۱۰ فرصت شغلی تمام وقت برای دو سال، یکی دیگر از شرایط سرمایه ­گذاری EB-5 است.

 هرسال چه تعداد ویزای EB-5 صادر می­شود؟

اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا برای هر سال مالی تعداد ده هزار ویزای EB5 اختصاص داده است که تاکنون هیچگاه تعداد صدور ویزای سالانه به این رقم نرسیده است. در سال ۲۰۱۱ افزایش قابل توجهی در میزان سرمایه­ گذاری EB-5 شاهد بودیم که تعداد آن به ۳۰۰۰ سرمایه گذار متقاضی رسید. با رشد ۸۰ درصدی صدور ویزای EB-5 نسبت به سال ۲۰۱۰، تعداد ویزای صادره در سال مالی ۲۰۱۱ به عدد ۳۵۰۰ رسید. سیاست ­های شفاف سازی اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا، تسهیل فرآیند ارائه تقاضا و همچنین ایجاد مراکز منطقه ­ای در سراسر آمریکا از جمله دلایل جلب اعتماد به این برنامه و افزایش درخواست ­های سرمایه­ گذاری عنوان شده است.

تعداد متقاضی ویزای EB5

سال مالی

۳۳۲

۲۰۰۵

۴۸۶

۲۰۰۶

۷۷۶

۲۰۰۷

۱۲۵۷

۲۰۰۸

۱۰۲۸

۲۰۰۹

۱۹۵۵

۲۰۱۰

۱۹۵۵

۲۰۱۰

۳۸۰۵

۲۰۱۱

۲۷۷۱

۲۰۱۲

۱۲۴۱۰

جمع کل

منبع: گزارش چهار ماهه I-526، ۲۳ آوریل ۲۰۱۲ اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا – دفتر بررسی عملکرد و کیفیت

 

 فرم مشاوره رایگان     سوالات رایج ویزای EB-5