⇐ پاسخ سوالات

۱) ویزا EB5 چیست ؟  کنگره مقولۀ سرمایه گذاری مهاجرتی ویزا EB5 را در قانون مهاجرت سال ۱۹۹۰ ایجاد کرد به این امید که سرمایه های خارجی در آمریکا جذب شوند و مشاغلی را برای کارگران آمریکایی ایجاد کنند. هر سال حدود ده هزار ویزا از این نوع موجود است، اما ۵۰۰۰ ویزا را صرفاً برای افرادی نگه می­دارند که در برنامۀ آزمایش (پایلت) EB-5 شرکت کنند، زیرا هدف این برنامه اشتغال زایی در حوزه های کم شغل است مثل برنامه هایی که در این وب سایت عرضه شده است.

سه نیاز اساسی برای ویزا EB-5 وجود دارد: ۱) اول، فرد خارجی باید تجارتی راه بیندازد، یا در یکی از کسب و کارهای موجودی که بعد از ۱۹ نوامبر ۱۹۹۰ ایجاد یا نوسازی شده اند. ۲) فرد خارجی باید حداقل ۱ میلیون دلار (تنها ۵۰۰ هزار دلار در مرکز منطقه ای منصوص USCIS) در کسب و کار سرمایه گذاری کند. ۳) آن کسب و کار باید حداقل برای ۱۰ آمریکایی شغل تمام وقت ایجاد کند.

 1. آیا باید تجربیات یا تحصیلات بازرگانی داشته باشم ؟ نیازی نیست فرد سرمایه گذار تجربۀ قبلی در این زمینه داشته باشد. هم چنین، نیازی نیست حتا کمترین تحصیلاتی در این زمینه داشته باشد. تنها باید سرمایه و ارزش خالص تعیین شده را داشته باشد.
 1. آیا باید بتوانم به زبان انگلیسی صبحت کنم ؟  خیر
 1. آیا باید سلامتی من در وضعیت خوبی باشد ؟ بله
 2. مزایای گرین کارت چیست ؟

هر شخصی دلایل خود را برای اخذ اقامت دائم آمریکا دارد، و داشتن گرین کارت هم مزایای بسیار زیادی در بر دارد که این اهداف را تکمیل می کند: ۱) همۀ ساکنان دائمی (مجوزدار) تحت برنامۀ سرمایه گذار EB-5 می توانند از مزایای دیگر ساکنان آمریکا بهره مند شوند. ۲) آمریکا مکانی ایمن برای شما، خانوادۀ شما و سرمایه گذاری های شخصی و تجاری شماست. هر یک از اعضای خانواده که گرین کارت داشته باشد می تواند در هر زمانی و برای هر مدتی دوست دارد در آمریکا زندگی کند. ۳) سرمایه گذاران دسترسی دائم و آسانی برای مقاصد شخصی، تجاری و بازرگانی به آمریکا دارند. ۴) ساکنان دائم می توانند بدون نیاز به ویزا به آمریکا سفر کنند. آنها می تواند در هر جای آمریکا دوست دارند، کار کنند، دارایی های تجاری خود را به راه بیندازند، یا زندگی کنند. ۵) آمریکا دانشگاه های بسیار معتبری در سطح بین المللی دارد. سرمایه گذاری، که ساکن دائم هست می تواند از شهریه های کمتری بهره مند شود. ۶) هزینۀ زندگی در آمریکا کمتری از بسیاری از کشورهای صنعتی بزرگ است. کالاها، خدمات و مسکن در آمریکا بسیار ارزان تر از بسیاری از کشورهای دیگر هستند. ۷) دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه اشتغال داشته باشند و سپس همان کار را ادامه دهند، بدین ترتیب هم می تواند هزینه تحصیل شان را در بیاورند و هم در مقاطع بالاتر نیز ادامه تحصیل دهند. ۸) آمریکا مقرری های مالی، اجتماعی و تحصیلی بسیار ارائه می کند: مدارس دولتی، مراکز بهداشتی و پزشکی، تأمین اجتماعی و تحصیلی. ۹) شخص سرمایه گذار این اجازه را دارد که اعضای دیگر خانواده خود را بعد از طی مراحل مقتضی به آمریکا بیاورد، و بعد از ۵ سال برای آنها شهروندی اخذ کند. ۱۰) اقامت دائم به تجدید درخواستی نیاز ندارد. دیگر ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا، مثل E-2 و H ممکن است هرگز منجر به اقامت دائم نشوند، محدودیت زمان دارند، و به روندهای اداری بیشتری در USCIS یا وزارت خارجه ايالات متحده امريکا نیاز دارند. علاوه بر این، قوانین مهاجرتی آمریکا ممکن است تغییر کند و موقع تمدید زمان ویزا ممکن است مانع تأیید دوباره شخص گردد.

 1. منظور از این که دارایی های سرمایه گذار باید به لحاظ قانونی به دست آید چیست ؟ با توجه به قوانین USCIS، سرمایه گذار باید اثبات کند دارایی های او به طرقی قانونی بدست آمده است؛ بدین ترتیب باید ثابت کند پول هایی که برای سرمایه گذاری می خواهد هزینه کند از طریق درآمد، کسب و کار، سرمایه گذاری، فروش املاک و مستغلات، ارث، هدیه، وام یا دیگر موارد قانونی بدست آمده است.
 1. آیا پول های به ارث مانده از والدین یا دیگر بستگان را می توان برای سرمایه گذاری در پروژه ی ویزا EB5 به کار برد ؟ بله، به این شرط که مالیات بر هبه پرداخت گردد. باید ثابت شود که این هدیه واقعاً ارث است و مکر و حیله نیست در این صورت بعد از اخذ [وضعیت] اقامت دائم این پول به شخص برگردانده خواهد شد.
 1. تفاوت بین گرین کارت مشروط و غیر مشروط چیست ؟ با توجه به قوانین، سرمایه گذاری که با ویزای مهاجرتی EB-5 تأیید شود، یک گرین کارت مشروط دریافت می کند، که باید بعد از دو سال دوباره صادر شود، و در آن صورت شرایط برداشته خواهد شد. در غیر این صورت، این دو کارت حقوق و مزایایی یکسانی را عرضه می کنند.
 1. گرین کارت مشروط چیست ؟ برای اینکه اشخاص از تقلب خودداری کنند، سرمایه گذاران مهاجرتی ویزا EB-5، همسران شان و بچه هایشان می توانند اقامت دائم مشروط را برای مدت دو سال اخذ کنند. فرد خارجی EB-5 باید درخواستی را در طول یک دورۀ ۹۰ روزه قبل از سال دوم حضور قانونی اش برای حذف شرایط تسلیم کند. INS در پایان سال دوم کسب و کار او را بررسی خواهد کرد تا معلوم شود آن فرد خارجی تعهدات لازم را اجرا کرده است یا خیر. وقتی درخواست سرمایه گذار مهاجر به INS تسلیم شود، باید شامل موارد ذیل باشد: ۱) گواهی لازم برای اثبات این نکته که کسب و کار تجاری جدید به راه افتاده است، مثل اساسنامه شرکت، یا مجوز بازرگانی، یا مجوز انتقال میزان مورد نیاز سرمایه موقع خرید یکی از کسب و کارهای فعلی. ۲) این گواهی که میزان مقتضی سرمایه در معرض خطر قرار گرفته، مثل صورت حساب بانکی که سپردۀ وجه در حساب تجاری را ثابت کند، گواهی تجهیزات خریداری شده برای استفاده در آن کسب و کار؛ گواهی دارایی های منتقل شده به آن کسب و کار؛ و گواهی پول انتقال داده شده به آن کسب و کار در عوض اوراق سهام. این اوراق نباید در بر گیرندۀ مفاد ضروری کسب و کار باشد تا سهام را به درخواست سهام دار بازخرید کند. ۳) گواهی برای اثبات این امر که پول سرمایه گذاری شده به لحاظ قانونی بدست آمده، مثل ثبت کسب و کار خارجی، اظهارنامۀ مالیاتی، یا کپی های تصدیق شدۀ قضاوت های جنایی یا مدنی. ۴) گواهی مبنی بر اینکه سرمایه گذاری حداقل ۱۰ شغل تمام وقت ایجاد کرده، برای مثال اسناد مالیاتی، فرم های ۱ تا ۹، یا اگر کارمندان هنوز استخدام نشده اند باید برنامۀ کسب و کار دقیقی موجود باشد که اثبات کند ماهیت این کسب و کار به استخدام حداقل ۱۰ نفر بصورت تمام وقت در طول این دو سال نیاز دارد. اگر این کسب و کار مشکل دار است، متقاضی باید گواهی ای تسلیم کند که کارمندان فعلی حداقل برای ۲ سال استخدام خواهند ماند . ۵) گواهی مبنی بر این که سرمایه گذار در مدیریت این کسب و کار مشغول خواهد بود، مثل گواهی ای که ثابت کند متقاضی مأمور شرکتی صنفی یا عضو هیئت مدیره است. اگر این کسب و کار یک شرکت تضامنی محدود باشد، متقاضی باید با موافقت شرکت صرفاً پست مدیریتی داشته باشد و حقوق، اختیارات و وظایف تفویض شده به شرکای محدود را با قانون یکپارچۀ شرکت تضامنی محدود برعهده بگیرد.

اگر درخواست تسلیم شود، اقامت دائم مشروط به فرد بیگانه داده می شود و بعد از دو سال واجد شرایط می شود که برای حذف شرایط درخواست دهد. فرد بیگانه باید هم چنین ثابت کند که اقدامات لازم را برای حذف شرایط در طول مدت اقامت خود در آمریکا انجام خواهد داد.

یک کارآفرین بیگانه با انجام تعهدات لازم در زمینۀ سرمایه گذاری تعیین شده و ادامه دادن به سرمایه گذاری در طول مدت اقامت مشروط این پیش شرط ها را رعایت خواهد کرد. اقامت کارآفرین ممکن است بعد از ۲ سال یا زودتر تمام شود، مثلاً وقتی معلوم شود که کسب و کار مقتضی به راه نیفتاده است یا تنها برای فرار از قوانین مهاجرتی یا پیش شرط های دیگر (به صورت صوری) به راه افتاده است.

اگر، در درخواست برای حذف شرایط، فرد بیگانه ثابت کند که کسب و کار راه انداخته، میزان مورد نیاز سرمایه را سرمایه گذاری کرده و حداقل ۱۰ شغل تمام وقت را ایجاد کرده یا خواهد کرد، شرایط حذف خواهد شد و اقامت دائم و گرین کارت دائم صادر می گردد.

 1. اگر درخواست I-526 من توسط ادارۀ خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) تأیید شود، هدف از درخواست و مصاحبه کنسولگری چیست ؟ و چقدر طول می کشد تا من گرین کارت خودم را دریافت کنم ؟

بعد از تأیید درخواست I-526، باید منتظر ابلاغیه کنسولگری آمریکا در کشور خودتان باشید و سپس اسناد لازم برای مصاحبۀ ویزا را آماده کنید. هدف از این روال انجام آزمایشات پزشکی و پلیسی و امنیتی لازم و بررسی گذشتۀ حضور این مهاجران در آمریکاست (درست قبل از این که ویزای اقامت دائم صادر شود). در طول مصاحبه، مسئول کنسولگری می تواند از مسائل و موضوعات چاپ شده در درخواست I-526 سؤال بپرسد، مثلاً از سرمایه گذار بخواهد تا ماهیت سرمایه گذاری مهاجراتی خود را خلاصه سازی کند. اگر سرمایه گذار و خانوادۀ او در آمریکا هستند، باید با پر کردن فرم I-485 برای تبدیل وضعیت اقدام کنید و درخواست باید در محل USCIS پر شود.

 1. اگر قبلاً توسط ادارۀ خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) برای ویزای L-1, E-2, B یا انواع دیگر ویزا رد شده باشم آیا می توانم مجدد درخواست ویزا دهم ؟ رد شدن در گذشته فرد را سلب صلاحیت نمی کند، مگر اینکه دلایلی مستدل مرتبط با تقلب مهاجرتی یا دیگر مشکلات وجود داشته باشد. همۀ سوابق مهاجرتی شخص، از جمله جنایی پزشکی و امنیتی باید قبل از تسلیم درخواست برای شرکت تضامنی محدود و شورای حقوقی مشخص و شفاف شوند.
 1. روابط خانوادگی و ویزا EB5 :
  ۱) همسر سرمایه گذار هم می تواند همراه سرمایه گذاری که اقامت دائم مشروط دارد به همراهش به آمریکا بیاید به این شرط که سرمایه گذار و همسرش قبل از زمان اولین درخواست پذیرش در آمریکا (به عنوان اقامت دائم مشروط) یا بعد از تبدیل وضعیت به اقامت دائمی ازدواج کرده باشند. در ازدواج های عرفی همسر شخص سرمایه گذار واجد شرایط همراهی با سرمایه گذار برای اقامت دائم نخواهد شد. ۲) فرزندان یا فرزندخوانده­های سرمایه گذار می تواند او را همراهی کنند یا از اقامت دائم مشروط قانونی او استفاده کنند به این شرط که سرمایه گذار رابطۀ والدینی خود را با آنها در زمان درخواست پذیرش یا بعد از تبدیل وضعیت به اقامت دائمی ثابت کند. ناتوانی در رعایت تمام الزامات ممکن است منجر به جداسازی طولانی مدت کودک از سرمایه گذار یا همسرش گردد، حتی برای سالهای متمادی، با این حال فرصت های مهاجراتی دیگری برای دوباره جمع کردن خانواده برای آنها وجود دارد. ۳) «کودک» کسی است که زیر ۲۱ سال دارد و ازدواج نکرده است. اگر کودکی ۲۱ ساله شود یا قبل از پذیرش در آمریکا ازدواج کند. کودک، به عنوان ساکن دائم یا تبدیل وضعیت به اقامت دائم، که ممکن است دختر یا پسر باشد، ممکن است شرایط لازم برای همراه یا ملحق شدن به سرمایه گذار را نداشته باشد. در برخی شرایط، قانون حفاظت از شرایط کودک ممکن است با کمتر در نظر گرفتن سن پسر یا دختر به کودک کمک کند. ناتوانی در برآوردن تعهدات قانون حفاظت از شرایط کودک ممکن است منجر به جداسازی طولانی مدت کودک از سرمایه گذار یا همسرش گردد، حتی برای سالهای متمادی، با این حال فرصت های مهاجراتی دیگری برای دوباره جمع کردن خانواده برای آنها وجود دارد. ۴) در برخی شرایط کودک (دارای وضعیت سکونت دائم مشروط قانونی) که ۲۱ ساله می شود یا ازدواج می کند یا همسر سرمایه گذاری که سکونت دائم مشروط قانونی دارد از او طلاق بگیرد، ممکن است اجازه داشته باشید در فرم I-829 سرمایه گذار یا یک فرم جداگانه برای حذف شرایط درخواست کند. عدم رعایت شرایط مقتضی، که ممکن است حتی در اختیار کودک یا همسر طلاق گرفته نباشد، و قانونی و مقررات در مورد آنها راهکار مشخصی ندارد باعث قرار گرفتن کودک یا همسر طلاق گرفته در روند اخراج و سپس اخراج از آمریکا می گردد. ۵) با مرگ سرمایه گذاری سکونت دائم مشروط قانونی  دارد، همسر و فرزندان واجد شرایط سرمایه گذار که همین سکونت دائم مشروط قانونی را دارند باید درخواست حذف شرایط بدهند و همان گواهی های لازم را تسلیم کنند و ثابت کنند شرایط لازم USCIS را دارند. شکست هر عضو خانواده در رعایت این معیارها منجر به رد درخواست حذف شرایط، و قرار گرفتن همۀ اعضای خانواده در روند اخراج (اجباری) از آمریکا می گردد. ۶) در همان رویه ها مشخص نیست اگر کودکی که قبل از مرگ سرمایه گذار ۲۱ ساله شود (دختر یا پسر گردد) باید درخواست حذف شرایط بدهد یا خیر. قوانین CIS مربوطه در این مورد سکوت کرده اند. اگر قوانین چنین اختیاری ندهند، آن پسر یا دختر اجازه نخواهد داشت برای حذف شرایط درخواست دهد و در روند اخراج اجباری از آمریکا قرار خواهد گرفت.
 2. بعد از تأیید درخواست، آیا اعضای خانواده هم می توانند در کشورهای مختلف مصاحبه کنند ؟ اعضای خانواده می توانند در کشورهای مختلف مصاحبه کنند. کشور مبدأ یا هر جایی که خانواده سکونت دارد مکان مصاحبۀ استاندارد است. اغلب یکی از اعضای خانواده در کشوری دیگر ساکن است، مثل ممکن است دانشجوی یکی از دانشگاههای آمریکا باشد. در این شرایط لزومی ندارد به کشور خودش برگردد و می تواند در خود آمریکا و در دفتر منطقه ای USCIS مصاحبه کند.
 1. چه کسانی می توانند اقامت دائم (گرین کارت) را دریافت کند ؟ شوهر، همسر و فرزندان ازدواج نکرده زیر ۲۱ سال؛ و فرزند خواندۀ خانواده. به همراه تأییدیه فرم گواهی و سند مهاجرت را دریافت خواهید کرد. هم چنین یک گرین کارت موقتی به ای میل شما ارسال خواهد شد.

۱۵ . ایجاد شغل در ویزا EB5

سرمایه گذاری ویزا EB5 باید حداقل ۱۰ شغل تمام وقت برای شهروندان آمریکا، ساکنان دارای اقامت دائم یا دیگران مهاجرانی که مجوز اشتغال در آمریکا را دارند ایجاد بکند. کارمندان تمام وقت افرادی هستند که هفته ای حداقل ۳۵ ساعت در کسب و کاری مشغول هستند؛ شامل ساکنان مشروط، ساکنان موقتی، پناهندگان، دریافت کنندگان تعلیق اخراج می شود اما غیرمهاجران را در بر نمی گیرد. سرمایه گذار در محاسبۀ تعداد مورد نیاز مشاغل نباید همسران یا فرزندان خود را به حساب بیاورد، اما می تواند اعضای دیگر خانواده را استخدام کند.

هر ۱۰ شغل باید تمام وقت باشند. یعنی باید کارمندان واجدشرایطی را در پست هایی استخدام کند که به ۳۵ ساعت کار در طول هفته نیاز دارند. حتی اگر دو کارمند یک کار تمام وقت را انجام دهد مشکل ندارد اما مشاغل نیمه وقت به حساب نمی آیند. در نتیجه، ترکیب دو یا چند شغل نیمه وقت، یک شغل تمام وقت به حساب نمی آید حتی اگر لازم باشد آن شخص ۳۵ ساعت در هفته کار بکند.

۱۶ . چه امری بیشتری مشکلات را برای درخواست ویزا EB5 به وجود آورده است ؟ رایج ترین مشکل مستندسازی ضعیف منابع بودجه بوده است. بسیاری تلاش دارند کمترین اطلاعات ممکن را ارائه کنند تا صرفاً پاسخی در پرونده قید کرده باشند. بهتر است اطلاعات بیش از حد نیاز باشد نه کمتر از حد نیاز. در عصر ترورهای وحشتناک و پول شویی های بیشمار، بازرسان CIS به منابع مستدلی از تأمین بودجه نیاز دارند.

 1. هر سال باید چه مدتی را در آمریکا باشم ؟ اولین شرطی که هر سرمایه گذار بعد از دریافت ویزا در یکی از کنسولگری های آمریکا در کشورهای دیگر باشد رعایت کند این است که ظرف ۱۸۰ روز از تاریخ صدور ویزا توسط کنسول گری به آمریکا بیاید. سرمایه گذار باید سپس اقامت خود در آمریکا را تثبیت کند. گواهی تعهد برای اقامت شامل افتتاح حساب های بانکی، گرفتن گواهی نامۀ رانندگی یا گرفتن بیمۀ تأمین اجتماعی، پرداخت مالیات بر درآمد دولتی و فدرالی، اجاره یا خریدن خانه می شود. ساکن آمریکا می تواند در کشورهای دیگر کار کند ولی به این شرط که ماهیت شغلیش این طور ایجاب کند. با این حال، تمام ساکنان دائمی باید بیش از ۶ ماه در سال در آمریکا ساکن باشند، در غیر این صورت باید وضعیت سکونت دائم خود را تسلیم و رها کنند.
 1. تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی چیست ؟ وقتی گرین کارت گرفتید، و ساکن دائمی و قانونی آمریکا شدید، بیشتر حقوق و تعهدات شهروندان آمریکایی را دارید، بجز اینکه حق رأی ندارید و از برخی مزایای عمومی محروم هستید. باید مثل شهروندان آمریکایی همان تعهدات مالیاتی را رعایت کنید، و همان میزان مالیات بر درآمد و تخفیف شامل حالتان می شود.

«گرین کارت» شما مهمترین سند هویتی و مهاجراتی شماست. وقتی گرین کارت به دست تان رسید، لطفاً با دقت از آن مراقبت کنید. شاید نیاز باشد تا ۱۰ سال آن را همراه داشته باشید. اما اگر قبل از آن نیاز باشد آن را عوض کنید، مثلاً به این خاطر که گم، دزدیده یا خراب شده باید یک فرم INS پر کنید.

قوانین « ترک سکونت » محدودیت های مهمی هستند که ساکنان دائمی قانونی باید آن را رعایت کنند. وقتی بیش از ۶ ماه در سال خارج از آمریکا باشید آن هم بدون از پیش اطلاع دادن INS ترک سکونت واقع شده است. این قانون مسافرت خارجی را آزاد گذاشته به این شرط که موقتی باشد؛ به طور کلی، INS هر غیبت بیش از ۶ ماهه را غیر-موقتی می داند. در نتیجه، توصیه می شود قبل از اخراج شدن یک « مجوز ورود مجدد» اخذ کنید.

یکی از مهمترین حقوقی که ساکنان دائمی قانونی دارند حق اخذ شهروندی آمریکا بعد از ۵ سال است. ده راه برای شهروند شدن وجود دارد: یکی در آمریکا متولد شده باشی یا از یک شهروند آمریکایی متولد شده باشی. راه دیگر شهروند شدن[۲] است. اولین گام شهروند شدن این است که عضو «شهروندان دائمی قانونی (LPR) شوید. ۵ سال عضویت در LPR یکی از پیش شرط های واجدشرایط شدن برای شهروند شدن است. پیش شرط دوم حضور فیزیکی ۳۰ ماه در دورۀ ۵ ساله قبل از درخواست شهروند شدن است. وقتی شهروند آمریکا شدید، از حق رأی و استخدام در ادارات دولتی بهره مند می گردید.

 1. آیا می توانم گرین کارت خودم را از خودم دور کنم ؟ چگونگی نگه داری از گرین کارت بعد از این که آن را بدست آوردید.

وقتی گرین کارت خود را دریافت کردید، تنها ۲ شراط بری حفظ آن در کل زندگی تان وجود دارد. اول، باید نباید حذف شدنی یا اخراج شدنی شوید. رایج ترین روش انجام این کار مرتکب نشدن جرایم جدی است. شرط دوم این است که وقتی ساکن دائمی هستید آمریکا را ترک نکنید. تا وقتی برنامه نداشته باشید جای دیگری خارج از آمریکا ساکن شوید، هم چنان به لحاظ قانونی مقیم آمریکا محسوب می شوید. با این حال، ممکن است مشکلاتی بوجود بیایند چون INS با توجه به کارهای شما در موردتان قضاوت خواهد کرد.

قوانین « ترک سکونت » محدودیت های مهمی هستند که ساکنان دائمی قانونی باید آن را رعایت کنند. وقتی بیش از ۶ ماه در سال خارج از آمریکا باشید آن هم بدون از پیش اطلاع دادن INS ترک سکونت واقع شده است. این قانون مسافرت خارجی را آزاد گذاشته به این شرط که موقتی باشد؛ به طور کلی، INS هر غیبت بیش از ۶ ماهه را غیر-موقتی می داند. در نتیجه، توصیه می شود قبل از اخراج شدن یک « مجوز ورود مجدد» اخذ کنید.

مثلاً اگر گرین کارت دارید و بیش از یک سال از آمریکا بیرون باشید، شاید برای ورود مجدد به کشور دچار مشکل شوید. چون از دیدگاه INS غیبت بیش از ۱ سال نشان دهندۀ ترک سکونت آمریکاست. حتی اگر سر یکسال برگردید هم ممکن است دچار مشکل شوید. برای جلوگیری از بازرسی تمام عیار، باید ظرف ۶ ماه برگردید.

اگر فکر می کنید با داشتن گرین کارت آمریکا فقط کافی است سالی ۱ بار به آمریکا بیاید اشتباه فکر می کنید. واقعیت این است که وقتی امریکا را ترک می کنید تا در کشور دیگری سکونت دائمی داشته باشید، سکونت دائمی آمریکا را با رفتن تان رها کرده اید. بنابراین INS صرفاً به رفتار شما کار دارد اینکه سکونت واقعی شما در آمریکا نیست.

از سوی دیگر، باقی ماندن در خارج از آمریکا برای بیش از ۱ سال قطعاً به معنای ازدست دادن امتیازات گرین کارت نیست. اگر از ابتدا قصد خروج تان موقتی بوده، می توانید با اثبات این امر از سکونت دائم بهره مند بمانید. با این حال، شاید دیگر نتوانید از داشتن گرین کارت به عنوان سند ورود به امریکا استفاده کنید. یا باید به کنسولگری آمریکا درخواست ویزای مهاجرتی خاصی بدهید یا باید همان مجوز ورود مجدد را بگیرید.

۲۰ . بنده مجبور هستم بیش از یک سال را در بیرون از آمریکا بگذرانم. آیا نمی توان در این زمینه کاری کرد ؟ می تواند با پر کردن فرم (I-131) قبل از ترک آمریکا درخواست مجوز ورود مجدد بدهید و می توانید قبل از تأیید مجوز ورود مجدد امریکا را ترک کنید.

با داشتن مجوز ورود مجدد می توانید تا قبل از اتمام تاریخ انقضای مجوز ورود مجدد حتی بیش از ۱ سال بعد از خروج آمریکا به آمریکا برگردید. مجوز ورود مجدد دو ساله صادر می شوند و تمدید نمی شوند، اما بعد از بازگشت و ماندن برای مدت کوتاه در آمریکا می توانید درخواست مجوز ورود مجدد جدیدی داشته باشید. این مجوز ورود مجدد دوم هم دو ساله صادر خواهد شد، اما مجوز های بعد تنها یکساله صادر خواهند شد.

۲۱ . گرین کارت چه مدتی اعتبار دارد ؟ پاسخ های متعددی برای این سؤال وجود دارد.

اگر گرین کارت خود را با ازدواج بگیرید، و تا دو سال بعد از این که گرین کارت را گرفته اید ازدواج نکرده باشید، باید یک گرین کارت مشروط که ۲ سال اعتبار دارد بگیرید. هم چنین، اگر گرین کارت خود را از طریق سرمایه گذاری در پروژه ویزا EB-5 بگیرید، باید یک گرین کارت مشروط که ۲ سال اعتبار دارد بگیرید.

در آن صورت باید ظرف ۹۰ روز قبل از اتمام مدت ۲ ساله درخواست حذف شرایط را بدهید. وقتی آن درخواست تأیید شد، می توانید گرین کارت غیرمشروط را داشته باشید. اگر خیلی زود یا خیلی دیر اقدام کنید، مشکل پیش خواهد آمد و باید با وکیلی در این زمینه مشورت کنید.

اگر درخواست حذف شرایط را ندهید، گرین کارت شما در پایان ۲ سال از اعتبار ساقط می شود و وضعیت سکونت دائم شما اتمام خواهد یافت.

اعتبار گرین کارت غیرمشروط ۱۰ سال است. اما این بدین معنا نیست که بعد از ۱۰ سال شما هم دیگر مقیم دائمی قانونی آمریکا نیستید-بلکه فقط اعتبار کارت تمام خواهد شد و باید با پر کردن فرم i-90 درخواست یک کارت جدید بدهید. بدون داشتن گرین کارت اجازه مسافرت به خارج از آمریکا را ندارید، و نمی توانید از گرین کارت به عنوان مجوز اشتغال استفاده کنید.

 1. آیا کشورهایی در لیست ممنوعۀ برنامۀ پروژۀ ویزا EB5 قرار دارند ؟ ویزا EB-5 پذیرای همۀ ملیت هاست.
 2. « حساب تضميني – حساب ضمانت پرداخت تعهد به ذينفع قرارداد » چیست ؟ سرمایه گذار باید چه وقتی پول خود را به این حساب منتقل کند ؟ حساب تضمینی یک حساب بانکی بهره دار است. این نوع حساب در فروش مستغلات، کسب و کار و دارایی های شخصی کاربرد دارد.

۲۴ . حساب تضميني یا حساب ضمانت پرداخت تعهد به ذينفع قرارداد چطور می تواند من را در برابر خطر از دست دادن پولم محافظت کند ؟ سپردۀ نقد اولیه سرمایه گذار، در یک حساب بانکی بهره دار تضمینی قرار می گیرد. وقتی حساب تضميني افتتاح شد، بودجه هم چنان به سرمایه گذار تعلق دارد. وکیل یا بانک می توانند بعد از تأیید درخواست توسط USCIS با سرمایه گذار توافق می کنند که پول را از حساب خارج کنند.

۲۵ . اگر واجد شرایط نباشیم آیا باز هم می توانم در خواست دهم (برای مثال اگر هم اکنون در آمریکا زندگی بکنم ولی اصلا ً ویزایی نداشته باشم آیا می توانم درخواست ویزا دهم ؟

افرادی که واجد شرایط نیستند دیگر اجازه ندارند از داخل آمریکا درخواست سکونت دائمی بدهند. آنها باید ابتدا به کشور خودشان برگردند و از سفارت آمریکا در آنجا این درخواست را تسلیم کنند. نمونه های افرادی که واجد شرایط نیستند: دانشجویان، توریست ها، سرمایه گذاران تعهدنامه ای E-2 که دیگر ویزانی معتبر ندارند، به این دلیل که بعد از انقضای تاریخ اعتبار ویزایشان در آمریکا مانده اند.

۲۶ . مرکز منطقه ای منصوص چیست ؟ یک مرکز منطقه ای: ۱) نهاد، سازمان یا عاملیتی است که توسط امریکا، اداره‌ی مهاجرت و شهروند سازی تأیید شده است. ۲) بر نواحی جغرافیایی خاصی درون آمریکا تمرکز دارد؛ و ۳) از طریق افزایش فروش صادرات، افزایش تولیدات منطقه ای، ایجاد مشاغل جدید، و سرمایه گذاری ثابت داخلی بدنبال بهبود رشد اقتصادی است.

۲۷ . روند درخواست I-526 چیست ؟  قدم اول برای سرمایه گذارانی که بدنبال اقامت دائمی قانونی هستند، پر کردن فرم درخواست I-526،  درخواست کارآفرینان خارجی، و ارائۀ شواهد برای اثبات شروط این برنامه است. CIS با بررسی معیارهای ذیل در مورد درخواست I-526 رأی می دهد: ۱- کسب و کار تجاری جدید: باید شواهد مستدلی وجود داشته باشد که ثابت کند کسب و کار جدید است، و مجوز معاملات تجاری را دارد. بودجۀ سرمایه گذاری: هر درخواست باید با شواهدی که نشان دهد درخواست دهنده سرمایه گذاری کرده (به طور فعال در روند سرمایه گذاری کردن است) ثابت شود. CIS انتظار دارد این بودجه ها در خطر باشند، یعنی ممکن است آنها به عنوان تعهد غیرقابل بازگشت برای تضمین کسب و کار ضبط کند. بودجه ها باید صرفاً برای ایجاد اشتغال استفاده شوند. بودجه های مورد استفاده برای هزینه های اجرایی یا دیگر تعهداتی که برای افزایش سرمایه گذاری در کسب و کار داده می شوند «در خطر» در نظر گرفته نمی شوند.

منبع سرمایه: هر گواهی باید دریافت قانونی سرمایه را تأیید کند. بودجه های بدست آمده در آمریکا در هنگامی که سرمایه گذار مهاجرت غیرقانونی در آمریکا داشته قانونی محسوب نمی شوند. اگر بودجه قانونی بدست نیامده باشد، ممکن است آن را «در خطر» در نظر نگیرند.

نقش مدیریتی: سرمایه گذار باید در مدیریت این کسب و کار جدید شرکت داشته باشد: با کمک به شکل گیری اساسنامه و سیاست های کسب و کار؛ با شرکت در یک یا چند فعالیت مجوز داده شده در بخش ۳۴۲۳(ب) معاهدۀ بازنویسی شدۀ شرکت تضامنی محدود و یکپارچه ورمونت (VRULPA) و توافق نامۀ شرکت تضامنی محدود (LPA). سرمایه گذاران شرکت با مسئوليت محدود در برنامۀ EB-5 باید تمام حقوق و وظایف محوله به شرکت های با مسئوليت محدود را که توسط معاهدۀ بازنویسی شدۀ شرکت تضامنی محدود و یکپارچه ورمونت (VRULPA) تعیین شده اجرا کنند. شاید در این زمینه برای سرمایه گذاران که قصد رعایت قوانین معاهدۀ بازنویسی شدۀ شرکت تضامنی محدود و یکپارچه ورمونت (VRULPA) را دارند و قوانین مهاجرتی مورد نیاز برای سرمایه گذاران EB-5 که آنها را ملزم می کند حتماً در مدیریت مشغول باشند تناقض وجود داشته باشد. هر سرمایه گذار باید مشاور متخصص داشته باشد تا این شرایط پرخطر را ارزیابی و مدیریت کند.

میزان سرمایه گذاری: درخواست شخص باید به همراه اسنادی باشد که تأیید کند کمترین میزان قابل قبول سرمایه گذاری را هزینه کرده است. اگر سرمایه گذاری در TEA باشد یعنی حوزه های اشتغال هدف Targeted Employment Areas میزان آن از ۱ میلیون دلار به نیم میلیون دلار کاهش می یابد.

اشتغال زایی: باید شواهدی ارائه شود که ۱۰ شغل بر اساس همان سرمایه گذاری EB-5 ایجاد شده است. به بحث قبلی در مورد مشاغل واجدشرایط و سرمایه گذاری در مرکز منطقه ای مراجعه کنید، که شاید اجازۀ حساب کردن مشاغلی خارج از قلمرو کسب و کار واجدشرایط را ممکن سازد.

درخواست I-526 برای کارآفرینان خارجی تنها وقتی تأیید می شود که CIS راضی شود معیارهای فوق الذکر رعایت شده است و تصمیم در این رابطه کاملاً در اختیار CIS است. هم در اختیار CIS است که اطلاعاتی را در مورد جنبه های دیگر سرمایه گذاری و رابطۀ سرمایه گذار با کسب و کار طلب کند. CIS غالباً معنای معیارهای واجدشرایط را بازتفسیر می کند. هیچ قطعیتی در این مورد که تأیید رعایت معیارهای فوق الذکر، که با اسناد مستدل تأیید شده اند، منجر به تأیید فرم I-526 خواهد شد وجود ندارد.

۲۸ . روند کنسولی یا اصلاح وضعیت

تأیید فرم I-526، بدین معناست که شخص خارجی و همسر و فرزندان زیر ۲۱ ساله اش می تواند برای سکونت دائم مشروط قانونی (CLPR) تقاضا دهند. تأیید درخواست I-526 بدین معنا نیست که سکونت دائم مشروط قانونی به سرمایه گذار اعطاء شده است. تأیید درخواست I-526 بدین معناست که سرمایه گذاری مستند طبق فرم I-526 سرمایه گذار را واجد شرایط کارآفرین خارجی بودن کرده است.

تقاضای پذیرش، یک روند جداگانه و دیگری است که به مسائلی مربوط است که همۀ خارجیان علاقه مند به سکونت دائم در آمریکا باید طی کنند. طی مراحل پذیرش به عنوان سکونت دائم مشروط قانونی با دو روش صورت می گیرد: روند کنسولی یا اصلاح وضعیت.

 1. روند کنسولی چیست ؟ روند کنسولی برای بیگانگانی طراحی شده که خارج از آمریکا زندگی می کنند، به دلایل استراتژیک یا راحتی یا واجدشرایط نبودن برای تبدیل وضعیت ترجیح می دهند روند کنسولگری را بگذرانند. معمولاً مقر کنسولگری، که در زمان I-526  انتخاب می شود، یعنی وقتی فرم پر شد، در آخرین کشور سکونت فرد است؛ یعنی آخرین سکونت گاه قانونی و رسمی شخص. در نمونه های بسیار محدودی، که با سخت گیری های بسیار زیادی انجام می شود، یک مقر کنسولگری دیگر ممکن است اقدامات سکونت دائم مشروط قانونی را انجام دهد.

کنسولگری ویزا، سند مسافرتی (یا همان پاسپورت) صادر می کند که به صاحب آن اجازه می دهد در خواست ورود به آمریکا را داشته باشد. ویزا صرفاً برای وضعیت مهاجرت صادر می شود و شخص کنسول باور دارد متقا۱ضی ویزا واجد شرایط داشتن آن ویزا می باشد. در مورد EB-5 ، بعد از اینکه فرم I-526 سرمایه گذار تأیید شد می تواند درخواست ویزا بدهد. سرمایه گذار EB-5 و همسر و فرزندان واجد شرایطش ابتدا سکونت دائم مشروط قانونی داده می شود.

قبل از صدور ویزای مهاجرتی، مقر کنسولگری تعیین خواهد کرد آن شخص در آمریکا قابل پذیرش هست یا خیر. تأیید i-526 اصلاً نشانۀ تأیید قابلیت پذیرش نیست. فرد بیگانه ای پذیرش می شود که ثابت کند هیچ مانعی برای عدم پذیرشش وجود ندارد و فرد بیگانه پاسپورت مقتضی را دارد. (برای دیدن لیست ناکامل زمینه های عدم پذیرش به ادامه متن مراجعه کنید). ابطال برخی از زمینه های عدم پذیرش ممکن است اما صرفاً در اختیار دولت است و بیگانگانی که بدنبال این نوع ابطال ها هستند ممکن است برای پذیرش درخواست شان با تأخیرهای طولانی مواجه شوند. سرمایه گذاران باید با مشاوران مهاجرت مشورت کنند و در صورتی که زمینه های عدم پذیرشی دارند که ممکن است بر روند پذیرش آنها یا همسر یا فرزندانشان تأثیر بگذارد از مشاور سؤال کنند که آیا ابطال آن زمینه ها ممکن است یا خیر و سپس اقدامات لازم را انجام دهند.

اگر مقر کنسولگری متوجه شود سرمایه گذار مجاز است، یک ویزای سکونت دائم مشروط قانونی برای او صادر خواهد کرد. مقر کنسولگری هم چنین قابلیت پذیرش همسران و فرزندان سرمایه گذار را تعیین خواهد کرد. تعیین قابلیت پذیرش باید برای هر متقاضی ویزا انجام گیرد. اگر سرمایه گذاری اجازه نداشته باشد ویزای EB-5 بگیرد، تقاضای همسر و فرزندان وی نیز رد خواهد شد.

روند کنسولی وقتی آغاز می شود که CIS درخواست I-526 تأیید شده شخص را تسلیم مرکز ملی ویزا (NVC) بکند. NVC در فواصل مقتضی دستورات و بسته های انتصاب را صادر می کند و اسناد و اطلاعات مورد نیاز را درخواست خواهد کرد. سپس از فرد بیگانه اثر انگشت و آزمون جسمانی گرفته خواهد شد و به کنسولگری مصاحبه کننده گزارش خواهد شد. در صورتی که کنسولگری در روند تقاضای ویزا، درخواست I-526، یا در طول مصاحبه مشکلی پیدا نکند، ویزاهای CLPR صادر خواهد شد. متقاضیان ویزا باید ۶ تا ۱۲ ماه صبر داشته باشند تا روند کنسولگری انجام شود، اگر چه بر اساس مقر کنسولگری این زمان بسیار متفاوت خواهد بود.

۳۰ . پذیرش در آمریکا بعد از سرمایه گذاری ، پر کردن درخواست I-526 یا در طول روند کنسول گری چطور است ؟ پذیرش در آمریکا به عنوان مسافر یا وضعیت های دیگر غیرمهاجرتی بر اساس نیت خروج از کشور در آخر دورۀ پذیرش صورت خواهد گرفت. وقتی سرمایه گذاری بودجۀ لازک برای پروژۀ EB-5 را داده باشد یا i-526 را پر کرده باشد، که تنها هدفش اخذ سکونت دائم مشروط قانونی است، تأیید نیت غیرمهاجرتی دشوار خواهد بود. سرمایه گذاران باید با متخصص مربوطه مشورت کنند تا بتوانند بفهمند از چه طرقی می توانند پذیرش موقت (غیرموقتی) آمریکا را داشته باشند و بعد از آن سرمایه گذاری یا پر کردن فرم ها را انجام دهند.

 1. اصلاح وضعیت چیست ؟

رویۀ اصلاح وضعیت (AOS) برای کمک به بیگانگانی طراحی شده که به عنوان غیرمهاجر یا به صورت مشروط وارد کشور شده اند تا بتوانند بدون خروج از آمریکا درخواست پذیرش سکونت دائم مشروط قانونی بدهند. این غیرمهاجران باید اثبات کنند به صورت دائمی قابل پذیرش هستند، و معیارهای لازم و مشابه را مثل بیگانگانی که از روند کنسولی برای گرفتن پذیرش استفاده می کنند دارند (به بخش روند کنسولی، در بالا، مراجعه کنید و بخش عوامل خطرزای مهاجران بیگانه، در ادامه را ملاحظه کنید.)

بیگانگانی که به دنبال رویۀ اصلاح وضعیت (AOS) هستند باید معیارهای خاص رویۀ اصلاح وضعیت (AOS) را رعایت کنند. بیگانگانی که این معیارها را رعایت نکنند باید از روند کنسولگری برای بدست آوردن ویزای CLPR استفاده بکنند، که در این صورت باید از آمریکا خارج شوند. بیگانگانی که در وضعیت های خاص غیرمهاجراتی پذیرش می شوند هم ممکن است نسبت به بیگانگان دیگری که در وضعیت های دیگر غیرمهاجرتی پذیرش شده اند مشکلات بیشتری داشته باشند (آنها حتی ممکن است در تبدیل وضعیت موفق نباشند). سرمایه گذاران باید با مشاوران مهاجرتی در مورد این موضوع قبل از تسلیم فرم I-526 مشورت کنند.

یک سرمایه گذار بیگانه یا همسر یا فرزندانش که واجد شرایط CLPR هستند ممکن است در شرایط ذیل برای AOS واجد شرایط نباشند: ۱) بدون مجوز در آمریکا کار می کنند یا می کردند؛ ۲) وقتی فرم تقاضای AOS را پر کردند یا بعد از آن وضعیت قانونی نداشتند؛ ۳) در تقاضای پیشین پذیرش هم واجد شرایط نبودند ۴) در وضعیت های خاص غیرمهاجرتی مثل A، G، E، یا J پذیرش شده اند (البته اگر سکونت خارجی دوساله نیاز نباشد یا ابطال آن نیاز بدست آمده باشد؛ ۵) ۱۰ سال قبل از درخواست AOS در روند اخراج نبوده باشند؛ ۶) در زمان درخواست AOS  در برنامۀ ابطال ویزا پذیرش شده باشد؛ ۷) CLPR را به عنوان همسر یک شهروند آمریکایی یا پسر یا دختر همسر یک شهروند آمریکایی بدست آورده باشند و این CLPR را تا قبل از درخواست AOS رها نکرده باشند؛ ۸) با جعل این نکته که موقع انقضای زمان موقتی پذیرش شان آمریکا را ترک خواهند کرد، پذیرش ورود به آمریکا را به عنوان غیرمهاجر (موقتی) بدست آورده باشند. اگر متقاضی تغییر وضعیت در وضعیت غیرمهاجراتی  H-1B، L-1 یا O-1 پذیرش شده باشد، وقوع این جعل را زمانی در نظر می گیرند که سرمایه گذار خارجی، پذیرش شده به عنوان غیرمهاجر، نیت مهاجرتی خود را ظرف ۶۰ روز از زمان پذیرش تسلیم کرده باشد. بعد از سرمایه گذاری، پر کردن فرم I-526 یا درخواست AOS در دورۀ ۶۰ روزه احتمالاً توسط CIS گواهی قصد مهاجرتی در نظر گرفته خواهد شد و منجر به رد AOS خواهد شد. در چنین صورتی، سرمایه گذار باید از آمریکا خارج شود و از طریق روند کنسولی بدنبال ویزای CLPR باشد. در این روند، کنسول می تواند از سرمایه گذار بخواهد تا بخاطر جعل قصد ورودش با پذیرش به عنوان غیرمهاجر درخواست ابطال اخراج را تسلیم کند. ابطال­ها با اختیارات غیرقابل تجدید CIS داده می شوند و زمان روند برای درخواست ابطال نیز بسیار مهم است.

ممکن است دلایل دیگری که برای عدم صلاحیت تغییر وضعیت وجود داشته باشد که با اختیارات CIS قابل (الغاء و اعطاء) خواهد بود. هیچ عرضحالی از برای رد AOS وجود ندارد؛ تنها راه موجود درخواست برای باز-گشایی یا تجدیدنظر تقاضای AOS می باشد. سرمایه گذاران باید با مشاوران مهاجرتی مشورت کنند تا بدانند که همسر و فرزندان آنها هم واجد شرایط AOS هستند یا خیر.

در روند AOS، متقاضی باید آزمایشات پزشکی را بگذراند و دستورات CIS را در ارتباط با جمع آوری داده زیست سنجی و مصاحبه دریافت خواهد کرد. مصاحبه هم ممکن است توسط CIS لغو شود.

 1. مسافرت به کشورهای دیگر در جریان پردازش اصلاح وضعیت I-485

فرض این است (که) سرمایه گذاری خارجی که بدون اجازۀ قبلی و همزمان با روند تقاضای AOS آمریکا را ترک کند، تقاضای خود را رد کرده است، مگر اینکه آن متقاضی پیش از پذیرش شده باشد و هم چنان وضعیت غیرمهاجرتی H یا L معتبر و حکم تعلیق تقاضای AOS را داشته باشد.

تسلیم پذیرش برای خروج از آمریکا در صورتی صادر می شود که فرد بیگانه با حسن نیت نیاز به مسافرت خود را تسلیم کند. نیازی نیست نیازی فوری و قطعی به مسافرت را تسلیم کند؛ هر هدفی که با قانون مغایر نباشد کافی و قابل قبول است. تسلیم پذیرش، یا تسلیم مشروط، برای چندین ورود به فرد داده می شود تا در جریان تکمیل روند AOS بتواند وارد شود، که مدتش بیش از یک سال نخواهد بود. اگر روند AOS در یک سال تمام نشود، شاید لازم باشد تا مجدداً برای تسلیم ورود مشروط درخواست دهد.

تسلیم ورود مشروط برای بیگانگانی که بیرون از آمریکا هستند ممکن نیست. متقاضیان AOS ای که دوست دارند به آمریکا وارد شوند باید وقتی در آمریکا هستند تقاضای ورود مشروط را تسلیم کنند. آنها باید در آمریکا بمانند تا وقتی تسلیم ورود مشروط آنها اعطاء شود و بدین ترتیب از رد تقاضای AOS خود جلوگیری کنند. تقاضای تسلیم ورود مشروط ظرف ۶۰ تا ۹۰ روز اعطاء خواهد شد. در صورتی که نیاز باشد متقاضی بیشتر مورد بازرسی قرار بگیرد، روند اداری آن بیشتر به طول خواد انجامید. در شرایط اضطراری، متقاضی AOS می تواند ورود مشروط سریع را تسلیم کند.

سرمایه گذاران خارجی پذیرش شده در آمریکا که در هر وضعیت غیرمهاجرتی باشند و اجازۀ ورود مشروط را در روند AOS بدست آورده باشند باید قبل از سفر با مشاور مهاجرتی مشورت کنند. پذیرش مجدد در آمریکا با استفاده از سند ورود مشروط ممکن است وضعیت غیرمهاجرتی اعضای خانوادۀ بیگانه ای را که سفر نکرده اند به خطر بیندازد. پیامدهای این موقعیت باید قبل از سفر بررسی شود.

 1. اشتغال در جریان پردازش اصلاح وضعیت I-485

متقاضیان AOS ای که دوست دارند در آمریکا کار بکنند باید مجوز کار را دریافت کنند، مگر اینکه در وضعیت غیرمهاجراتی در آمریکا پذیرش شده باشند که خودش مجوز کار را اعطاء می کند و تا قبل از صدور AOS پایان نخواهد یافت. خوداشتغالی هم نیاز به مجوز کار دارد.

حکم درخواست های مجوز کار هم اکنون ۶۰ تا ۹۰ روزه صادر خواهد شد. اگر بازرسی متقاضی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، روند پردازش بیشتر طول خواهد کشید. مجوز کار معمولاً در طول زمان تکمیل شدن روند AOS صادر خواهد شد، اما بیش از یک سال نخواهد بود. اگر روند AOS در یک سال به پایان نرسد شاید لازم باشد آن فرد مجدداً تقاضای مجوز کار بدهد. برای خودداری از اشتباه در مجوز کار، تقاضاهای مجدد باید قبل از انقضای زمان مجوز کار تسلیم شود. اشتغال بدون مجوز در هر زمانی در آمریکا تخطی از وضعیت مهاجرتی محسوب شده و حق اصلاح وضعیت را به خطر خواهند انداخت.

 1. درخواست I-829 برای حذف شرایط سرمایه گذاری برای ویزا EB5

تأیید تقاضای AOS یا اعطای ویزای EB-5 به همراه ورود به آمریکا در وضعیت EB-5 به این معناست که سرمایه گذار و همسر و فرزندان واجدشرایط سرمایه گذار سکونت دائم مشروط قانونی را برای دو سال دریافت کرده اند. سپس باید «شرایط» حذف شود، تا بیگانگان بتوانند به طور دائمی در آمریکا سکونت داشته باشند. عدم حذف شرایط باعث اتمام وضعیت سکونت دائم مشروط قانونی CLPR می شود و ممکن است باعث قرار گرفتن آن افراد در روند اخراج گردد.

درخواست حذف شرایط با پرونده سازی دادخواست در دوره ای ۹۰ روزه بلافاصله بعد از سال دوم اعطای وضعیت سکونت دائم مشروط قانونی صورت خواهد گرفت. در جریان حمایت از این دادخواست، سرمایه گذار خارجی باید اسناد سرمایه گذاری خود در کسب و کار را به طور کامل تسلیم کند و اثبات کند که ۱۰ شغل تمام وقت را با آن سرمایه گذاری ایجاد کرده است. سرمایه گذار باید هم چنین حفظ آن سرمایه در مدتی که قرار است وضعیت سکونت دائم مشروط قانونی را کسب کند اثبات کند. شریک ضامن این پروژه مستندات لازم را به درخواست سرمایه گذار تسلیم خواهد کرد تا تقاضای سرمایه گذار برای حذف شرایط اثبات شود.

در دورۀ تعلیق دادخواست، بیگانگان پذیرفته شده در وضعیت سکونت دائم مشروط قانونی، در صورتی که دادخواست حتی قبل از انقضای زمان دو سالۀ پذیرش تسلیم نشود، در وضعیتی معتبر خواهند ماند. سکونت دائم مشروط قانونی معمولاً یک سال دیگر یا تا زمانی که حکم حذف شرایط صادر شود، تمدید خواهد شد.

 

 بازگشت به سوالات