⇐ ۱) ویزای E2 یا سرمایه گذاری قراردادی چیست ؟

سرمایه گذاری قراردادی یک ویزای غیر مهاجرتی می باشد که به کارآفرینان خارجی اجازه کار از کشورهای خاص که ایران شامل می باشد در داخل امریکا سرمایه گذاری نماید و فعالیت های تجاری انجام دهد.

نکته:  فعالیت های سرمایه گذاری شامل خرید یک بیزنس موجود در آمریکا می باشد که می بایستی سرمایه گذار حداقل میزان ۵۰% از سهام و ارزش واقعی بازار در آن بیزنس خاص را مالک شود.

در صورتی که سرمایه گذار در صدد راه اندازی یک بیزنس جدید باشد می بایستی سرمایه ای معادل راه اندازی کامل بیزنس شامل خرید مواد اولیه برای ۶ ماه ، تجهیزات ، ماشین آلات مورد نیاز ، اجاره و یا خرید محل برای حداقل ۱ سال و سرمایه در گردش را در نظر گرفته و ارائه نماید.

⇐ ۲) آیا من واجد شرایط جهت اخذ ویزای E2 می باشم ؟

– واجد شرایط بودن برای ویزای E-2 می بایستی موارد ذیل مد نظر قرارگیرد:

≡ داشتن ملیت کشوری که شامل کشورهای Investor Treaty باشد. ایران نیز جزء این کشورها می باشد.

≡ سابقه و یا تحصیلات مرتبط با نوع کسب و کار انتخابی ضروری نمی باشد.

≡ داشتن سرمایه کافی که از طریق قانونی کسب شده باشد و قابل اثبات باشد.

≡ شما بایستی به عنوان ناظر و یا مدیر اجرایی در آن ببزنس خاص که نیاز به مهارتی برای راه اندازی بیزنس دارد به طورمستقیم درگیر باشید.و همچنین به عنوان مالک بیزنس دارای بالغ بر ۵۰% از سهام شرکت باشید.

≡ بیزنس می بایست به طور فعال مشغول به کار باشد و نشان دهنده فروش و یا تجارت باشد.

≡ سرمایه بایستی به طور واقعی درگیر بیزنس شود.

⇐ ۳) سرمایه گذاری به چه میزان می بایستی باشد ؟ (Substantial Investment)

این سوال اکثرمتقاضیان سرمایه گذاری میباشد ، در قوانین اداره مهاجرت برای ویزای E2   هیچ اشاره ای به میزان سرمایه گذاری نشده است  . صرفا میزان قابل توجه و اساسی برای بیزنس مد نظر به طور  الزامی قید شده است . که بستگی به نوع بیزنس ، طرح تجاری، میزان درآمد گذشته و پیش بینی آینده بیزنس و قیمت بیزنس در بازار میتواند از ۸۰۰۰۰ دلار تا ۲۰۰,۰۰۰ متغیر باشد . طبیعی است که در صورت عدم انتخاب وکیل با تجربه ، مشاور بیزنس قوی در تهیه طرح تجاری و مابقی مدارک مورد نیاز و تجربه شخصی نا مرتبط بالاترین رقم که  ۲۰۰,۰۰۰ دلار بوده  ایده ال ترین مبلغ میباشد هرچند الزامی نمی باشد.

توجه داشته باشید که میزان حداقلی وجود ندارد ولی با توجه به تجارب ۳۰ ساله ما دراین امر و محدویتهای پیش روی برخی ملتها سرمایه حدود ۱۰۰,۰۰۰ دلار مناسب برای اخذ ویزای E2 میباشد.هر چند مبلغ ۸۰۰۰۰$ نیز می تواند یکی از گزینه ها باشد.

نکته ۱: هرچند میزان سرمایه توسط اداره مهاجرت آمریکا(USCIS) مشخص نشده ولی پارامتر داشتن تجربه میتوانید جایگزینی  و توجیهی برای سرمایه کمتر در این کیس باشد.

⇐ ۴) چه مزیتهای ویزای E2 برای من وخانواده من به دنبال خواهد داشت ؟

-میتوانید در بیزنسی که دارید به صورت قانونی مشغول به کار شوید وحتی پاره وقت در صورتی که تاثیری در بیزنس اصلی شما نداشته باشد در جای دیگری مشغول به کار شوید.

≡ ویزای E2  امتیاز ورود و خروج از امریکا را در طول مدت اعتبار ویزا را به شما خواهد داد.

≡ ویزای E2 قابل تمدید تا زمان نامحدود می باشد.

≡ شما میتوانید تمامی اعضای خانواده را به همراه فرزندان زیر ۲۱ سال مجرد خود را به آمریکا آورده و می توانند به صورت مستقل اجازه کار و یا حتی تحصیل داشته باشند.

⇐ ۵)  برای چه مدت من میتوانم در آمریکا با ویزای E2 بمانم؟

تا زمانی که بیزنس فعال باشد شما واجد شرایط برای تمدید ویزای E2 با توجه به ارائه مدارک مالی و ارانه نحوه  عملکرد بیزینس در دو سال گذشته تا زمان نامحدود می توانید ویزای خود را تمدید نمایید.

⇐ ۶) چطور برای تمدید ویزای E2 اقدام نمایم؟

شما بایستی فرم I-94  و فرم I-797  را به همراه مدارک مالیات پرداخت شده در ۲ سال گذشته را به اداره مهاجرت ارسال نمایید.

⇐ ۷) آیا من میتوانم ویزای E2 را به ویزاهای دیگر تبدیل نمایم؟

بله ، شما میتوانید به ویزای تحصیلی، گرین کارت و یا ویزای کار تبدیل نمایید.

⇐ ۸) آیا من و خانواده من با ویزای E2 اجازه تحصیل  در آمریکا را  خواهیم داشت ؟

بله ، شما به طور موقت و خانواده شما میتوانند به طور تمام وقت تحصیلات خود را در دانشگاه ویا مقاطع پایین تر ادامه دهند.و نیازی به داشتن ویزای دانشجویی نظیر F1 نمی باشد.

⇐ ۹) چه نوع بیزنس هایی برای ویزای E2 مناسب می باشند؟

≡ خرید نمایندگی یک بیزنس نظیر Subway ومکدونالت . شما مبلغی را به عنوان حق نمایندگی و در صدی از ۵ الی ۱۰% از فروش را به مالک نمایندگی پرداخت مینمایید.از ۱۰۰۰۰۰ الی  ۳۰۰۰۰۰۰ متغیر می باشد.

≡ خرید بیزینس که میتوانید پس از بررسی و ارزیابی توسط مشاور و کارشناسان بیزنس در امریکا و وکیل مهاجرت صورت  گیرد در صورتی که بیزنس واجد شرایط جهت ویزای E2 باشید ، در خصوص قیمت گذاری و توافق با فروشنده اقدام نمایید.

≡ را ه اندازی یک بیزنس جدید با توجه به تخصص و تجربه کاری مرتبط و یا غیر مرتبط می تواند صورت گیرد.

⇐ ۱۰) آیا من میتوانم برای گرین کارت اقدام نمایم در حالی که ویزای E2 دارم؟

بله ، شما میتوانید برای گرین کارت در زمانی که ویزای E2  دارید از طریق ذیل اقدام نمایید:

≡ از طریق مهاجرت فامیلی.

≡ NIW امتیاز منفعت ملی که از طریق اثبات توانایی تحصیلی و تجربی در تخصص خاصی بسیار شاخص (قابلیت استثنایی) میباشید و میتوانید به طور قابل توجهی به منفعت ملی کمک نمایید.

≡ از طریق ویزای اقامت سرمایه گذاری EB5 درصورتی که به سرمایه ۵۰۰۰۰۰$ دلار برسید و یا ۱,۰۰۰,۰۰۰$ برای راه اندازی بیزنیس با ۱۰ نفر نیروی کار.

≡ از طریق ویزای H1B و در صورت توافق کارفرما در طول زمان با توجه به نوع کار و تحصیلات بالای کارشناسی از ۳ الی ۵ سال .

⇐ ۱۱ )  آیا برای تمدید مدت زمان ویزای E2 سود ده بودن آن الزامی می باشد؟

نه لزوما، بیزنس میبابیست حاشیه سود باشد یعنی آنکه فعال بودن بیزنس و پیشرفت درآمدی بیزنس ,در طول ۲ سال میبایست توان تامین مالی خانواده شما و حتی بیشتر از آن را داشته باشد که بیشتر از میانگین درامد سالانه هر فرد در آن ایالت خاص میباشد مثلا در فلوریدا بالاتر از ۶۰۰۰۰ دلار در سال، بعلاوه  تکمیل فرم های لازم و پرداخت مالیات بر درامد برای تمدید نیاز می باشد.

نکته : با توجه به طرح تجاری میبایست از ۳ الی ۵ سال بتوانید روندی رو به رشد و یا ثباتی را داشته باشد ؛ که داشتن مشاوری بیزنس قوی در این امر قبل از اخذ ویزا و همچنین پس از اخذ ویزا جهت تمدید که این روند را با امار دقیق به اداره مهاجرت ارائه نماید بسیار نقش اساسی دارد.

نکته: در مواردی که سود ده بودن بیزنس پایین میباشد ولی استخدام کارگر برای بیزنس ۱ یا ۲ نفر میتواند کم بودن سود را توجیه و یا به طور کامل جایگزین نماید.

⇐ ۱۲ ) در صورت رد شدن درخواست ویزای E2 آیا سرمایه به من باز پرداخت می گردد؟

در صورت عدم تاییدیه ویزای E2 از طرف سفارت آمریکا طبق قانون اصل مبلغ سپرده در حساب ESCROW (سپرده بانکی تایید شده اداره مهاجرت) میتوانید مبلغ را مجددا دریافت نمایید که وکیل بایستی این امر را برای شما انجام دهد.

⇐ ۱۳)  آیا فروشنده بیزنس به مبلغ پیش پرداخت نیاز دارد و اگر نیاز هست در صورت عدم اخذ ویزا چطور این مبلغ به من مسترد می گردد؟

قرارداد بین شما (خریدار) بیزنس و فروشنده بیزنس بسیار حیاتی و مهم میباشد ، نقش وکیل با تجربه در بیزنس به همراه مشاور بیزنس(بروکر تایید شده دارای مجوز) در تدوین قرارداد به نفع خریدار بسیار مهم میباشد که میبایست مشروط به تاییدیه ویزای E2 باشد که در صورت عدم تاییدیه مبلغ پیش پرداخت به شما مسترد گردد.

نکته : مبلغ تایید شده معمولا میتواند از ۱۰% الی ۵۰% از کل سرمایه گذاری به عنوان پیش پرداخت خرید بیزنس به فروشنده به طور موقت تا زمان تاییدیه ویزای پرداخت گردد.

⇐ ۱۴)  پس از سرمایه گذاری ایا سرمایه من از دست خواهد رفت ؟

سرمایه شما بخشی در اختیار فروشنده بیزنس میباشد و مابقی به صورت سرمایه در گردش ، موجودی و تجهیزات می باشد.

قطعا کاملا به مدیریت خود شما بستگی دارد ، شما میتوانید با مدیریت قوی و انتخاب بیزنس مناسب و درامد زا سرمایه خود را پس از مدت زمانی چند برابر نموده و یا برای چندین سال با ضرر مواجه شوید.

⇐ ۱۵)  آیا میتوانم بیزنس خود را پس از مدت زمانی به فروش برسانم؟

بله ، دفتر ما مشاورین بروکر دارای لایسنس می باشد و میتوانیم به شما در قیمت گذاری بیزنس کمک نموده و درصورت تبدیل به ویزاهای دیگر و یا ترک کشور میتوانید بیزنیس خود را با توجه به شرایط بازار روز به فروش برسانید.

⇐ ۱۶) چه پارامترهایی در تعیین یک بیزنس مهم می باشند؟

≡ ایالت و شهر در خصوص درصد پرداخت مالیات و هزینه های جانبی و رشد اقتصادی آن ایالت.

≡ نوع فعالیت کسب و کار مورد نظر.

≡ داشتن یک مشاور بیزنس با تجربه و دارای لاینس معتبر در تعیین قیمت گذاری بیزنس و قدرت چانه زنی بالا در خرید بیزنس که به طور معمول میتواند از ۵ الی ۱۵% تخفیف در نظر گرفته شود.

≡ مکان مناسب تجاری جهت راه اندازی بیزنس (دوری و نزدیکی به شهر)به عنوان مثال بیزنس های نظیر رستوران، کافی شاپ موقعیت شهری بسیار مهم می باشد.

≡ مالیات بر درآمد ایالت مربوطه در برخی ایالتها مالیات بسیار بالاتر میباشد مثلا کالیفرنیا ، شیکاگو و نیویورک.

≡ نسبت درامد به هزینه بیزنس از ۱ تا ۵ سال گذشته ، مالیات و بقیه موارد که توسط یک مشاور بیزنس بایستی به طور کامل بررسی و ارزشیابی گردد.

≡ واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای E2 .

≡ پیش بینی درآمد زایی بیزنس از ۳ تا ۵ سال آینده.

≡ وضعیت مشتریان فعلی ، وابستگی آنها و خرید مجدد آنها از بیزنس در طول زمان.

≡ سیستم بازاریابی نظیر وب سایت ، بروشور ، تبلیغات و …

≡ پتانسیل جذب و گسترش سرمایه تا میزان ۵۰۰,۰۰۰ دلار.

≡ بررسی اعتبار شرکت ، اعتبار شخص قبلی در سالهای گذشته بسیار حیاتی می باشد. ( Credit History )

≡ آمادگی اخذ وام در سالهای آتی از طریق شریک با اعتبار بالا و قدرت خرید برخی مواد اولیه و تجهیزات دیگر به صورت اقساطی.

≡ امکان نقل و انتقال بیزنس ، تجهیزات، مجوزهای لازم ، اعتبارات ،کد مالیات شرکت ، قراردادها و غیره در زودترین زمان ممکن.

⇐ ۱۷) چه پارامترهای را بایستی در تعیین یک وکیل مناسب در نظر بگیریم؟

≡ مشارکت داشتن وکیل با تیم مشاوره بیزنس با تجربه کاری بالا ، تحصیلات در زمینه بیزنس در آمریکا.

≡ مشاور بیزنس می بایستی دارای لیسانس نیز جهت ارزیابی دقیق مالی و قیمت گذاری بیزنیس در آمریکا .

≡ توان تجربی در بررسی قرارداد های بین فروشنده وخریدار و حفط منافع مالی خریدار.

≡ اطمینان از امکان مسترد نمودن سرمایه از طرف فرشنده (پیش پرداخت) و حساب تعیین شده (ESCROW) در زودترین زمان درصورت عدم تاییدیه در اخذ ویزای E2.

≡ دارا بودن تیم کارشناس و مشاوره بیزنس در تهیه طرح تجاری(Business Plan) بسیار قوی با توجه به فعالیتهای قبلی، توجیه پذیر و منطقی بسیار حیاتی می باشد که بالغ بر ۶۰% از تاییدیه ویزا با توجه به میزان صحت و تکمیل فرم ها و توجیه پذیر بودن طرح می باشد.

نکته : در صورت عدم منطقی بودن طرح ، حتی در صورت تایید شدن ویزا ، خود شما به عنوان سرمایه گذار در طول مدیریت اجرا دچار مشکلات جدی در محقق نمودن اهداف درآمدی و سود ارائه داده شده به اداره مهاجرت می باشید و در تمدید ویزای امکان ریجکت شدن وجودخواهد داشت ، موارد بسیاری دیده شده است که به این نکته منطقی بودن طرح و درعین حال توجیه بودن طرح دقت لازم نشده است و دربعد از ۲ سال مجبور به ترک کشور شده اند.

≡ تکمیل مدارک وفرم های لازم ، قراردادهای لازم با فروشنده و یا مکان ……

≡ بررسی کامل از وضعیت مالیات بر درآمد شرکت موجود ، میزان صحت مدارک ارائه شده به ما با مدارک ارائه شده به اداره دارایی آمریکا (IRS)

≡ اخذ مجوز ورود سرمایه به آمریکا در کوتاه ترین زمان (OFAC). که بسیار مهم وحیاتی میباشد که این پروسه از ۴ الی ۶ ماه متغیر می باشد.

⇐ ۱۸)  مدت زمان انجام پروسه تاییدیه ویزای E2  چقدر می باشد؟

از زمان انعقاد قرارداد با فروشنده و  اخذ تاییدبه سرمایه و ارائه به موقع کلیه مدارک لازم به همراه سرمایه به طور معمول بین

۷ الی ۱۰ ماه میباشد. همکاری موکلین در تهیه مدارک و سرمایه در کوتاه ترین زمان ممکنه کمک شایانی به ما در ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان ممکنه می باشد.

⇐ ۱۹)  چه زمان برای اقدام ویزای E2  مناسب می باشد؟

با توجه به تغییرات مداوم قوانین اداره مهاجرت و نیز پیچیده تر شدن  اخذ ویزای E2 برای ایرانیان ، در صورتی که قصد اخذ این نوع ویزا را دارید. جهت بالا بودن درصد موفقیتتان در اخذ این نوع ویزا در کوتاه ترین مدت ممکنه ، زمان را از دست ندهید.

نکته: زمان اخذ مجوز (OFAC) از سال گذشته برای ایرانیان طولانی تر شده است.و احتمال طولانی تر شدن نیز میباشد.