کسب و کارهای موضوع سرمایه ­گذاری EB-5 :

متقاضیان سرمایه ­گذاری EB-5 انتخاب ­های متعددی برای سرمایه ­گذاری پیش رو دارند. متقاضی می­تواند بصورت مستقیم در یک فعالیت کارآفرینی تجاری سرمایه­ گذاری نماید و یا اینکه از طریق مراکز منطقه ­ای اقدام به سرمایه­ گذاری نماید. شرکت تجاری جدید باید الزامات قانونی را رعایت نموده و یک بنگاه سودآور باشد. ساختار این شرکت می­تواند بصورت شرکت تعاونی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت خصوصی، یک واحد کسب و کار تجاری و یا هر نوع کسب و کار خصوصی و عمومی باشد. بنگاه ­های کارآفرینی مورد نظر باید پس از تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۹۰ تأسیس شده باشند.

با این حال، در صورتیکه بنگاه­ های کسب و کار قدیمی بتوانند از طریق سرمایه ­گذاری EB-5 تعداد فرصت­های شغلی خود را ۴۰ درصد افزایش دهند و یا اینکه یک بنگاه قدیمی با بازسازی ساختار خود به شکل جدید به کار خود ادامه دهد می­ توانند موضوع سرمایه گذاری EB-5 باشند. متقاضیان همچنین می­توانند به جای ایجاد بنگاه های خصوصی کارآفرینی، سرمایه گذاری خود را از طریق پروژه ­های مراکز منطقه ­ای EB-5 انجام دهند. سرمایه ­گذاری از طریق مراکز منطقه ­ای برای افرادی که خواهان راه اندازی پروژه مستقل خود نیستند مناسب می­ باشد.

investor

 سرمایه مورد نیاز برای برنامه EB-5 :

متقاضیان ویزای EB-5 باید قادر باشند مبلغ  ۵۰۰٫۰۰۰ و یا یک میلیون دلار آمریکا در یک شرکت و پروژه تجاری آمریکایی سرمایه­ گذاری نمایند. سرمایه­ گذاری یاد شده بصورت نقد، تآمین تجهیزات و کالاها، ضمانت نامه پرداخت و هر نوع دارائی مادی (یا معادل پولی آنها) امکان پذیر است. معادل پولی تجهیزات و دارائی­ها بر مبنای ارزش روز دلار در بازار آمریکا محاسبه خواهد شد.

در صورتی که سرمایه ­گذاری در مناطق اشتغالزائی هدف (TEA) صورت پذیرد مقدار مورد نیاز برای ویزای EB-5 پانصد هزار دلار خواهد بود. مناطق روستائی و یا مناطقی که دارای نرخ بیکاری بالا هستند جزء مناطق اشتغال زائی هدف محسوب می ­شوند. منظور از مناطق با نرخ بیکاری بالا مناطقی است که نرخ بیکاری در آن در زمان سرمایه­ گذاری EB-5 حداقل ۱۵۰ درصد بیش از متوسط نرخ بیکاری در کشور باشد. مناطق روستائی هم به مکان ­هایی اطلاق می­ شود که دور از شهرها قرار داشته و جمعیت آنها ۲۰ هزار نفر و یا بیشتر باشد. مناطق جغرافیایی که از نظر اداره مدیریت و آمار آمریکا خارج از آمار شهرهای بزرگ هستند نیز جزء مناطق روستایی به شمار می­ رود.

 رویۀ صدور ویزای سرمایه­ گذاری EB-5 :

۱ –  ارسال درخواست شماره I-526 به اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا و اعلام انجام سرمایه ­گذاری  EB-5 در یکی از موارد زیر:

       ۱) کسب و کار شخصی که در نتیجه آن ۱۰ فرصت شغلی مستقیم تمام وقت ایجاد شده باشد(برای هر سرمایه گذاری) (سرمایه گذاری مستقیم) و یا

       ۲) سرمایه گذاری از طریق مراکز منطقه ­ای مورد تأیید اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا که تعداد ۱۰ فرصت شغلی بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم (برای هر سرمایه­ گذار) ایجاد گردد.

۲ –  پس از تأیید درخواست I-526، فرم درخواست اقامت مشروط از سوی فرد سرمایه­ گذار تکمیل و ارسال می ­شود. این درخواست هم از طریق فرم I-485 تقاضای تعیین وضعیت و یا توسط فرم DS-230 تقاضای ویزای مهاجرت امکان­ پذیر است.

۳ – در نهایت، سرمایه­ گذار باید در انتهای دو سال اقامت مشروط، قادر باشد ثابت نماید که الزامات مربوط به EB-5 رعایت شده است و این کار از طریق فرم شماره I-829 انجام می­شود که مشروط بودن اقامت لغو گردد. پس از این مرحلۀ، فرد سرمایه­ گذار به همراه همسر و فرزندان مجرد کمتر از ۲۱ سال خود صلاحیت اخذ مجوز اقامت دائم و کارت سبز ده ساله را خواهند داشت.

 شرایط ویزای EB-5 :

افراد خارجی متقاضی سرمایه ­گذاری باید واجد شرایط خاص اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا باشند تا صلاحیت دریافت اقامت را بدست آورند. تأمین میزان سرمایه مورد نیاز برای اخذ ویزای EB-5، شرایط مربوط به اشتغال زایی و نوع پروژه مورد سرمایه ­گذاری متناسب با برنامه EB-5 از جمله شرایط عمومی این نوع ویزا می ­باشد. پس از سپری شدن همه مراحل و احراز صلاحیت، متقاضیان ویزای EB-5، همسر و فرزندان مجرد کمتر از ۲۱ سال آنها هم از مزایای اقامت دائم و کارت سبز بهره ­مند خواهند شد.

 

 فرم مشاوره رایگان     سوالات رایج