تهدید بزرگ برای سرمایه گذاران

Threat For Investors

چرا بهبود ایالات متحده تهدید بزرگی برای سرمایه‌گذاران است؟

بعد از شروع بحران مالی چند سال سخت سپری شده است و اکنون زندگی در ایالات متحده در حال بهتر شدن است و هیچ شکی در آن نیست.

آمریکا مجموعه خیره‌کننده‌ای از آمار اشتغال را در روز جمعه منتشر کرد. در ماه نوامبر بیش از ۳۲۰ هزار شغل جدید ایجاد گردید. این رقم از میزان پیش‌بینی شده ۲۳۰ هزار نفر پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان بسیار فراتر رفته است. آمار ماه‌های گذشته نیز بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها بوده‌‌اند.

اولین کسی خواهم بود که می‌گویم احمقانه است کل استراتژی سرمایه‌گذاری خود را روی مجموعه جدیدی از ارقام فرار بگذارید. اما گرایشی که اینجا وجود دارد روشن است. آمریکایی‌ها به سرعت شغل پیدا می‌کنند.

خبر خوبی است؟ این امر قطعاً برای این مردان و زنانی که در خیابان هستند درست است.

اما برای سرمایه‌گذاران ممکن است زندگی را بسیار پیچیده کند.

♦ چرا بهبود وضع اقتصادی ایالات متحده ممکن است بازارهای مالی را از خط خارج کند.

از زمان برگشت بحران مالی در حدود مارس ۲۰۰۹ سرمایه‌گذاران زندگی خوبی داشته‌‌اند.

بخش قابل توجهی از مردم مجبور بودند با بیکاری، سود پایین تا منفی پس‌اندازها، و دستمزدهای ثابت دست و پنجه نرم کنند.

اما برای هر کسی که سرمایه و ابتکار عمل (یا تهوری) برای سرمایه‌گذاری -و توانایی تداوم سرمایه‌گذاری-را داشت وضعیت خیلی خوب پیش‌ می‌رفت.

♦ اما این وضعیت ممکن است در حال حاضر معکوس شده باشد و این مسئله به یک چیز مهم بر می‌گردد -دلار آمریکا.

ارزش پول ایالات متحده در هفته گذشته به بیشترین میزان خود در هشت سال گذشته رسید. دلایل خوبی برای آن وجود دارد. داده‌های شغلی خوب به معنای آن است که اقتصاد در حال نیرومندتر شدن است. این امر به معنای آن است که بانک فدرال ریزرو تحت فشار است تا سریعتر از آن‌چه که سرمایه‌گذاران انتظارش را دارند نرخ‌های بهره را افزایش دهد.

در صورت برابر بودن تمامی چیزهای دیگر، نرخ‌های بهره بالا به جذابیت پول کشور می‌افزاید. این درست مثل حساب بانکی است-اگر بانکی نرخ بهره بالاتری از دیگری ارائه دهد، نرخ بهره بالاتر را بر می‌گزینید مگر آن‌که علت آشکاری برای عدم گزینش آن داشته باشید.

پس چرا دلار قویتر ایالات متحده زندگی را برای سرمایه‌گذاران پیچیده‌تر می‌کند؟ به‌طور خلاصه‌ به خاطر آن که دلار ایالات متحده پول ذخیره جهانی است. تقریباً همه از آن برای چیزی استفاده می‌کنند.

بنابراین وقتی دلار ایالات متحده قوی ‌شود-یعنی جذابیت آن افزایش یابد‌-سیاست پولی جهان سفت‌تر می‌شود زیرا هزینه دلار بیشتر است. و این خبر برای بازاری که با پول ارزان به جایگاه‌های بالا دست یافته است خبر بدی است.

بازارهای نوظهور با تقویت دلار در حال ضربه خوردن هستند.

البته برخی بازارها بسیار شدیدتر از بازارهای دیگر درد افزایش قیمت دلار را احساس می‌کنند. بازارهای نوظهور بیش از همه آسیب‌پذیرند. برای شروع کار، بالاتر رفتن قیمت دلار خبر بدی برای قیمت‌های کالاست. این امر زندگی را برای اقتصادهای منبع وابسته دشوار می‌سازد.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) اغلب به‌عنوان بانک مرکزی بانکداران مرکزی توصیف می‌شود. این بانک دیروز در این باره هشدار داد که چگونه دلار قوی ممکن است به بسیاری از بازارهای نوظهور آسیب بزند زیرا کار شرکت‌هایی که به دلار آمریکا وام گرفته‌اند را برای بازپرداخت آن دشوارتر می‌سازد.

همانگونه که FT خاطرنشان می‌کند بسیاری از دولت‌ها در آمریکای لاتین و آسیا درس‌های سختی از بحران‌های پولی در گذشته فرا گرفته‌اند. در نتیجه دیگر پول‌های خودشان را روی دلار تثبیت نمی‌کنند. اما «شرکت‌ها در بازارهای نوظهور از طریق صدور وثیقه‌های دلاری در سال‌های اخیر مبالغ زیادی وام گرفته‌اند.»

اما این امر فقط به بازارهای نوظهور محدود نمی‌شود. در حالت کلی‌تر، سیاست سخت‌تر پولی می‌تواند زمینه‌های ضعف بنیادینی را آشکار کند که اعتبار جریان آزاد [۱] در حال سرپوش گذاشتن بر روی آنهاست.

برای مثال، BIS بر «آب شدن» قیمت‌ اوراق قرضه ایالات متحده تاکید می‌کند که در ۱۵ اکتبر اتفاق افتاد. این امر زیاد طول نکشید اما توقف آن فقط به خاطر دخالت بانک مرکزی بود.

آیا چاپ پول توسط کشورهای دیگر می‌تواند کارآمد‌تر شدن ایالات متحده را خنثی کند؟ بله، ممکن است. البته هنگامی که نوبت تسهیل کمی [۲] برسد ماریو دراگی پیر فقیر (رئیس بانک مرکزی اروپا) در کشاندن آلمان‌ها به سمت خودش آشکارا باید مبارزه کند.

در بلندمدت انتظار می‌رود پول بیشتری چاپ شود.

در اینصورت چه اتفاقی می‌افتد؟ ریسکی که در این حالت وجود دارد این است که اگر نقدینگی جهانی بسیار سختگیرانه شود قیمت دارایی‌ها سقوط خواهد کرد و شاید همانگونه که فرارترین قسمت بازار آشکار کرده است حتی ممکن است شکست دیگری در بازارها رخ بدهد، یا همان‌گونه که وارن بافت می‌گوید: «تنها زمانی که مد دریا فرو نشیند متوجه می‌شوید که چه کسی لخت شنا می‌کرده است».

البته بعید است که بانک‌های مرکزی به سقوط دیگر روی خوش نشان بدهند. محققان جریان‌های پولی جهان در موسسه کراسبوردر کاپیتال می‌گویند که ممکن است در نتیجه این امر شاهد باشیم که هم ایالات متحده و هم چین در سال بعد تسهیل کمی بیشتری انجام خواهند داد. این امر مجدداً موجب افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

در این میان همچنان طبق خواست‌های ژاپن (که چاپ پول در آن رخ می‌دهد) و اروپا (که انتظار چاپ پول را داریم) کار خواهیم کرد.

[۱] – free-flowing credit

[۲] – تسهیل کمی عبارت است از سیاست نامتعارف پولی که بانکهای مرکزی برای جلوگیری از افت عرضه پول هنگام نامؤثر بودن سیاست استاندارد پولی مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

منبع خبر : usatoday.com