افزایش دستمزد در ۲۱ ایالت آمریکا

Many  bundle of US 100 dollars bank notes

حداقل دستمزد در ۲۱ ایالت در این هفته افزایش میابد.

حداقل دستمزد در ۲۱ ایالت در سال ۲۰۱۵ افزایش خواهد یافت، که این افزایش در راس پرداخت های فدرال در بیش از نیمی از ایالات متحده آمریکا قرار می گیرد و بر روی تاثیرات جنبش ملی در افزایش درآمد کارگران کم درآمد تاکید می شود.

طبق موسسه سیاسی اقتصادی دستمزد ساعتی ۲٫۴ میلیون کارگر تا ۱ دلار افزایش خواهد یافت که به طور متوسط دستمزد ساعتی به میزان ۸ دلار تا ۹٫۱۵ دلار خواهد شد. حداقل دستمزد ساعتی فدرال ۷٫۲۵ دلار  است.

مسئله دیگر اینکه انتظار می‍رود ۱٫۹ میلیون کارگر دیگر، از دستمزد بالاتری بهره مند شوند. لیبرال ها تخمین می‍زنند، هدایای پس از کریسمس حدود ۱٫۵ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده افزوده خواهند کرد زیرا کارگران کم درآمد تمایل بیشتر ی به استفاده از حقوق خود دارند.

دیوید کوپر تحلیلگر ارشد اقتصادی EPI می‍گوید:  “این طور نیست که این مقدار پول آنها را به یک زندگی لوکس برساند، اما این مقدار پول برای کسی که برای بدست آوردن آن تلاش کرده است قابل توجه است”. “آنها می‍توانند برنامه هایی برای خرید ماشین و یا خرید برخی مواد غذایی اضافی داشته باشند”.

چهار ایالت از ایالات آمریکا – آلاسکا، آرکانزاس، نبراسکا و داکوتای جنوبی – طرح های انتخاباتی را در ماه نوامبر برای افزایش حداقل دستمزد تصویب کردند.

هشت ایالت از ایالات آمریکا- کانکتیکات، هاوایی، مریلند، ماساچوست، نیویورک، رود آیلند، ورمونت و غرب ویرجینیا-  قانونی را دو سال گذشته به تصویب رساندند.

در نتیجه افزایش خودکار هزینه های زندگی، حداقل دستمزد در نه ایالت دیگر به میزان متوسطی افزایش می یابد. همه  این افزایش حقوق ها در ۱ ژانویه صورت می‍گیرد به جز در نیویورک که این افزایش حقوق یک روز زودتر انجام خواهد شد.

با توجه به EPI و پروژه قانون استخدام ملی می‍‍توان گفت در اوایل سال آینده، ۲۹ ایالات با ۶۰ درصد از نیروی کار آمریکا حداقل دستمزد بالاتری از دستمزد دولت فدرال، خواهند داشت.

لایحه، مورد حمایت رئیس جمهور اوباما، به منظور بالا بردن حداقل دستمزد ساعتی فدرال به میزان  ۱۰٫۱۰ دلار، در کنگره در میان مخالفت‍های جمهوری خواهان متوقف گردیده است.

کوپر تا حدودی عملکرد دولت به اعتصابات ملی را مرتبط با کارگران فست فود می‍داند، که خواستار افزایش دستمزد ساعتی حداقل به میزان ۱۵ دلار را داشتند. اطلاعات حاصل از سازمان پردازش حقوق و دستمزد  ADP نشان  می‍دهد که افزایش حداقل دستمزد دولت در این سال کمک کرده است تا نرخ رشد درآمد کارگران کم درآمد نسبت به کارگران پر درآمد سریع‍تر افزایش یابد.

منتقدان، از جمله منتقدان صنعت رستوران، می‍گویند که آنها کارفرمایان را مجبور می کنند تا کمتر استخدام کنند و یا از ساعت کاری کارمندان کم کنند.

بروک بوکانان سخنگوی وال مارت گفت غول خرده فروشی قیمت را افزایش نمی‍دهد زیرا  “می‍تواند این هزینه ها را جذب کند”.

 

منبع : USA TODAY