مکالمه با افراد جدید

Conversations With New People

۷ راه برای از بین بردن عدم صمیمیت در مکالمه با افراد جدید

شاید رو در رو شدن با افراد جدید سخت باشد. وقتی هیچ چیز در مورد هم نمی دانید در مورد چه حرف می زنید؟ در اینجا ۷ راه برای حذف این احساس عدم صمیمیت و روان نگه داشتن مکالمه پیشنهاد می شود.

مکالمه اساس هر رابطه ای است، چه شروع دوستی باشد، چه عشق، شراکت یا رابطه ی مشتری با برند. کج گذاشتن خشت اول با اشتباه های ناشیانه یا سکوت زجر آور می تواند شانس ایجاد رابطه ی معنادار را از شما بگیرد. برای فردی که تجربه ی حضور در اجتماع را ندارد یا از حضور در اجتماع نگران است رفتن به دوره های شبکه بندی حرفه ای یا سر قرار اول دو نسخه از همان انتظار برای آن لحظه ای است که مکالمه ی روان عذاب آور می شود و هرکس دلش می خواهد آنجا را ترک کند.

خوشبختانه صحبت کردن هیچ وقت سخت نمی شود – البته تا زمانی که فوت و فن های اجتناب از چنین اتفاقی را بدانید. وقتی میبینید باید برای مکالمه ای جدید با فردی غریبه یا کسی که سالها می شناسید آماده شوید از این فنون برای اجتناب از آن اتفاق بد استفاده کنید:

 1. صادقانه تعریف کنید.

  به دلایلی تعریف کردن موثر است. وقتی از کسی تعریف کنید مکالمه تان در جهت مثبت شروع می شود. با تعریف کردن مکالمه سر صحبت را به سمت موضوع بخصوصی باز می کند-مثلا اگر از کفشهای کسی تعریف کنید می توانید در مورد جایی که او کفشها را خریده است حرف بزنید. و باعث می شود رابطه گرم تر و صمیمانه تر باشد. فقط مطمئن شوید که تعریفی که می کنید هم خاص باشد هم صادقانه- نظرات کلی مثل «قیافه ی خوبی دارید» الزاما بد نیستند اما مکالمه را به هیچ جهت خاصی هدایت نمی کنند. تعریف ریاکارانه هم به آسانی تشخیص داده می شوند و ممکن است باعث شود مکالمه به جهت منفی سوق داده شود. ضمنا بد نیست یاد بگیریم تعاریف را با ممنونیت بپذیریم.

 2. کمک بخواهید.

  پدیده ی روانی وجود دارد به نام اثر بن فرانکلین [۱] که در آن درخواست کمک از فرد خود به خود باعث می شود با شما صمیمی تر شود و احتمال اینکه یک بار دیگر هم به شما کمک کند بیشتر است. شاید فکر کنید که این گفته دقیقا برعکس منطق باشد؛ مطمئنا کمک کردن باعث می شود کسی مثل طرف شما را بیشتر دوست داشته باشد. اما قضیه این نیست. از فردی که با او صحبت می کنید کمک بخواهید حتی اگر ناچیز باشد. مثلا در رقابتی حرفه ای می توانید از فرد مشورت بخواهید یا حتی بخواهید یک فیلم خوب به شما توصیه کنند.

 3. خوب گوش کنید.

  گاها مکالمات نا خوشایند می شوند چون یکی از طرفها گوش نمی دهد. اگر شریک صحبتتان گوش نمی دهد هیچ کاری نمی شود کرد اما حداقل می توانید مطمئن شوید که شما گوش می کنید-خوب گوش می کنید. تماس چشمی با طرف مقابلتان را حفظ کنید . وقتی به نکته ی مهمی اشاره می کند سر تکان دهید. در فاصله ی بین حرفها می توانید از کلمات کوچکی مثل «بله» یا «وای» برای نشان دادن علاقه ی خود استفاده کنید، قسمتی از آنچه به شما گفته اند را بگویید تا ثابت کنید که گوش می دهید.

 4. سوالهای خوب زیاد بپرسید.

  اگر نگرانید غیرصمیمی به نظر برسید پس فشار را از خود دور کنید. در عوض فشار را روی کسی بگذارید که با اون حرف می زنید. با پرسیدن سوالهای زیاد می توانید این کار را انجام دهید- پیدا کردن سوالی خوب و روی غلطک نگه داشتن مکالمه آسانتر است تا اینکه سعی کنید در بحث در مورد موضوع مشخصی به جزئیات بپردازید. اینگونه شریک صحبتتان شانس صحبت در مورد خود را پیدا می کند- و مردم دوست دارند در مورد خودشان حرف بزنند. به آنچه که او می گوید توجه کنید و به پیگیری یا پرسیدن سوالات مرتبط متوصل شوید تا مکالمه تان را روی غلطک نگه دارید.

 5. برای پر کردن تنگ عجله نکنید.

  «سکوت ناخوشایند» یکی از بدترین تناقضات مکالمه است، اما یادتان باشد که همه ی سکوت ها الزاما ناخوشایند نیستند. مکث در مکالمه کاملا طبیعی است و عجله برای پر کردن آنها ناخوشایندی بیشتری ایجاد می کند. مثلا اگر مظطرب شده، شروع به حرف زدن درمورد موضوعی احمقانه کنید یا مساله ی بسیار شخصی را فاش کنید ممکن است آخر خوبی نداشته باشد. حتی استفاده ی بیش از حد از چنین کلماتی برای اجتناب از سکوت در لابلای مکالمه بیشتر از آنچه که تصور می کنید ناخوشایندی ایجاد می کند. یاد بگیرید سکوت معنادار را بپذیرید.

 6. از زبان بدن استفاده کنید.

  در مکالمات فردی زبان بدن به اندازه ی ارتباط کلامی مهم است. برخی افراد از پیام یا ایمیل فرستان استفاده می کنند که ناخوشایندی ایجاد نشود؛ علت این امر تا حدی این است که اینگونه فرصت فکر کردن درباره ی جملات را دارید اما تا حدی هم به خاطر نبود زبان بدن است. اگر بتوانید در هنر استفاده از زبان بدن ماهر شوید می توانید جهت مکالمات را بهتر کنترل کنید و نگذارید ناخوشایند شوند. همیشه رویتان به طرف فردی باشد که با او حرف می زنید و طرز ایستادن درستی داشته باشید. تماس چشمی داشته باشید اما نه دائما و از حالات صورت برای بیان واکنش به مکالمه استفاده کنید.

 7. آماده نشوید.

  شاید فکر کنید بهتر است قبل از شروع مکالمه چند خط شروع یا داستان خوب داشته تا وقتی به سکوت برخوردید از آنها استفاده کنید. بیش از حد آماده شدن ممکن است باعث شود که مثل روبات غیرطبیعی به نظر بیایید و اگر عبارت خاصی را فراموش کنید به کنت بیفتید و دست پاچه شوید. به جای این کارها به عنوان فردی خوش صحبت عادی و روی تقویت مهارت ها تمرکز کنید، اینگونه بقیه ی مهارتها خود به خود در شما ایجاد می شوند.

هیچکس از ناخوشایندی خوشش نمی آید و گاها هم اجتناب ناپذیر است. اما اگر مرتبا از این فنون مکالمه استفاده کنید متوجه می شوید که در تمام حوزه های زندگیتان مکالمات روانتر، راحت تر و نتیجه دارتر شده اند. در نتیجه از نظر اجتماعی راحت تر می شوید و قبل از اینکه متوجه آن شوید به نظرتان طبیعی می رسد.

[۱] Ben Franklin effect

 

منبع :  inc.com

عکس: Getty Images